ТРАНСФОРМАЦІЯ ЗЕМЕЛЬНИХ ВІДНОСИН У ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ

Автор(и)

Анотація

У статті розглянуто вплив воєнного стану на земельні відносини, результати сільськогосподарського виробництва, екологічну та продовольчу безпеку держави. У цей період земельні відносини ускладнюються і потребують трансформації через те, що все законодавство в галузі земельних відносин в Україні не пристосоване до роботи в умовах воєнного стану, що може призвести до розбалансування організації використання сільськогосподарських угідь, а в кінцевому підсумку – до втрати земель та якості ґрунтів. Цьому можна й потрібно запобігти завдяки трансформації земельних відносин.

Вирощувати сільськогосподарську продукцію на всіх землях сільсько­господарського призначення на рівні довоєнного стану можливо лише за умови швидкої перемоги України у війні та приведення значної частини сільськогосподарських угідь до нормального стану (розмінування, вирівнювання площ від вирв тощо), на що знадобиться ще значний проміжок часу. А отже, сьогодні важливо забезпечити максимальне використання кожного клаптика земель, де не тривають активні бойові дії, не погіршуючи якісних показників ґрунтів і не порушуючи прав приватних власників землі і землекористувачів.

Запропоновано підходи до організації максимального використання земель сільськогосподарського призначення в умовах війни. Земельні відносини під час воєнного стану в Україні потребують вдосконаленого управління земельними ресурсами і створення новітньої державної регуляторної політики, розроблення й прийняття нових нормативно-правових актів.

Для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану в Україні потрібно провести роз’яснювальну роботу з населенням про обов’язковість обробітку всіх земель сільськогосподарського призначення, навіть тих, у яких тимчасово відсутні власники чи орендарі, однак, зважаючи на безпеку, потрібно мати достовірну інформацію, що землі не заміновані. До обробітку земель варто залучати і міських жителів, і тимчасово переміщених громадян. А для цього потрібно, щоб органи влади додатково внесли зміни до чинного земельного законодавства, дія яких припиниться після завершення війни.

Посилання

Degraded soils, or Why a quarter of the earth's surface is unsuitable for agriculture. URL: https://latifundist.com/reportazhy/149-degradovani-runti-abo-chomu-chvert-z (Accessed 18 April 2022).

Land Code of Ukraine. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2768-14#Text (Accessed 15 April 2022).

Land relations in martial law. What has changed? URL: https://pravokator.club/ news/zemelni-vidnosyny-v-umovah-voyennogo-stanu-shho-zminylosya/ (Accessed 18 April 2022).

Morshchavka O. Sowing under the bullets: is a hungry year waiting for Ukrainians. URL: https: //economics.segodnya.ua/ua/economics/enews/posevnaya-pod-pulyami-zhdet-li-ukraincev-golodnyy-god-1615419.html (Accessed 18 April 2022).

The UN reported how many fields in Ukraine are not suitable for sowing due to the Russian attack. URL: https://tsn.ua/ato/v-oon-povidomili-skilki-poliv-v-ukrayini-ne-pridatni-do-posivu-cherez-napad-rosiyi-2040562.html (Accessed 18 April 2022).

The war destroys agricultural production in Ukraine. URL: https://ua.news/ua/vojna-razrushaet-s-h-proyzvodstvo-v-ukrayne-prognoz-analytykov-s-amp-p-global-s/ (Accessed 18 April 2022).

The war in Ukraine: more than one-fifth of humanity may face hunger and poverty – the UN. URL: https://www.slovoidilo.ua/2022/04/14/novyna/svit/vijna-ukrayini-bilshe-odniyeyi-pyatoyi-lyudstva-mozhe-zitknutysya-holodom-ta-zlydnya (Accessed 15 April 2022).

Downloads

Опубліковано

20.12.2022

Як цитувати

Богіра, М. (2022). ТРАНСФОРМАЦІЯ ЗЕМЕЛЬНИХ ВІДНОСИН У ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ. Вісник Львівського національного університету природокористування. Серія Архітектура та будівництво, (23), 130–133. вилучено із https://visnyk.lnau.edu.ua/index.php/architecture/article/view/409

Номер

Розділ

ГЕОДЕЗІЯ ТА ЗЕМЛЕУСТРІЙ: СТАН, ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ