ПОДАТКОВА РЕФОРМА ЯК ВИМОГА ЧАСУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31734/economics2024.31.015

Ключові слова:

податки, податкова реформа, податкові надходження, спрощена система оподаткування

Анотація

Досліджено стан реформування податкової системи України. Зазначено, що проблеми податкової системи досі залишаються найбільшими перешкодами не лише для ведення бізнесу, а й для наповнення казни. Реформа податкової та митної служби триває, але спрогнозувати її результативність досі вкрай важко. Наголошено, що найважливішим методом акумуляції державою фінансових ресурсів стали податки, які забезпечують левову частку бюджетних надходжень. Зауважено, що зниження їхньої частки впродовж 2022–2023 рр. є результатом встановлених податкових пільг і послаблень для підтримки бізнесу та громадян під час воєнного стану. Серед низки реформ Державної податкової служби основну увагу сконцентровано на пакеті змін до податкової системи України, який отримав назву «Податкова реформа 10-10-10», та ухваленій Національній стратегії доходів на 2024–2030 роки. Наголошено на меті цієї реформи, яка полягає у зменшенні податкового тягаря для бізнесу та громадян, що, у свою чергу, має позитивно позначитись на економічному зростанні. Зазначено, що стратегія є однією з умов Міжнародного валютного фонду в рамках співпраці з Україною впродовж чотирирічної програми, діятиме до кінця березня 2027 року, передбачає виділення Україні 15,6 мільярдів доларів та містить як корисні, так і спірні для економіки пропозиції. Особливу увагу приділено запропонованій реформі спрощеної системи оподаткування (ССО), яка передбачає перегляд переліку галузей діяльності, що допускаються до першої групи, щоб виключити з неї високооборотні бізнеси зі встановленою ставкою з фактично отриманого доходу; об’єднанням другої та третьої групи спрощеної системи оподаткування в одну групу з диференційованою шкалою; запровадження ставки єдиного податку для юридичних осіб третьої групи з поступовим збільшенням до рівня звичайної ставки податку на прибуток (18 %). Дійдено висновку, що збільшення податкового навантаження і введення додаткових обов’язків для платників спрощеної системи можуть призвести до припинення або ліквідації частини бізнесу, оскільки для них працювати за новими правилами стане неоптимальним, що матиме негативні наслідки для бюджету, зайнятості, трудової міграції та інших аспектів економіки.

Посилання

Chamber of Commerce and Industry of Ukraine calls on the Government to take into account the proposals of business and experts in the National Revenue Strategy. URL: https://yur-gazeta.com/golovna/tpp-ukrayini-zaklikae-uryad-vrahuvati-propoziciyi-biznesu-ta-ekspertiv-u-nacionalniy-strategiyi-doho.html. (Accessed April 04, 2024).

Danylyshyn B. Implementation of the consolidated budget of Ukraine. Current trends. URL: ttps://glavcom.ua/columns/b_danilishyn/vikonannja-zvedenoho-bjudzhetu-ukrajini-potochni. (Accessed April 04, 2024).

Fedosov V., Oparin V., Liovochkin, S. Financial restructuring in Ukraine: problems and directions: monograph. Kyiv: KNEU, 2002. 387 p.

Ivanov Yu. Factors of socio-economic efficiency of tax regulation of the standard of living of the population. Problems of economy. 2010. No 2. URL: https://www.problecon.com/export_pdf/problems-of-economy-2010-2_0-pages-22_28. pdf. (Accessed April 04, 2024).

Yurii S., Krysovatyi A., Maiburov I., Koshchuk T. Turbulence of tax reforms. Kyiv: Knowledge, 2011. 382 p.

Опубліковано

2024-07-07

Як цитувати

Синявська, Л. (2024). ПОДАТКОВА РЕФОРМА ЯК ВИМОГА ЧАСУ. Вісник Львівського національного університету природокористування. Серія Економіка АПК, (31), 105–109. https://doi.org/10.31734/economics2024.31.015

Номер

Розділ

ВДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ, ФІНАНСОВО-КРЕДИТНОГО МЕХАНІЗМУ В АГРАРНОМУ СЕКТОРІ ТА ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПІДПРИЄМСТВ

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають