БЕТОН: ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ ТА ШЛЯХ ЙОГО ПРОГРЕСУ ЯК ПЕРЕДОВОГО БУДІВЕЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
DOI:
https://doi.org/10.31734/architecture2024.25.078Ключові слова:
бетон, цемент, бетонна суміш, будівельні технології, будівельні матеріали, вапняк, пісок, гіпс, залізобетон, армування, конструкція, наукові дослідження, історія, міцність на стиск, модуль пружностіАнотація
Ще на початках свого історичного шляху людина зрозуміла, що спорудження міцного, стійкого до зміни погодних умов і середовища укриття, здатне зберегти здоров’я та життя. Експериментуючи з різними доступними їй природними матеріалами, вона здобувала знання про їхні властивості та характеристики, які матеріали набували за тих чи інших умов, навчалася поєднувати їх між собою, створювати зовсім інші, відмінні від попередніх, будівельні матеріали і конструкції.
Із початком науково-технічного прогресу наприкінці ХVІІІ ст. людина почала найактивніше працювати над створенням будівельного матеріалу, який би задовольняв темпи росту і розвитку цивілізації. Таким прогресивним матеріалом став бетон. Беручи свої витоки ще з давніх часів, він, у час активної індустріалізації, активно розвинувся завдяки невтомній праці різних науковців, які експериментували над рецептом, щоразу досягаючи дедалі нових і нових характеристик для цього будівельного матеріалу, компонуючи його з іншими матеріалами, наслідком чого стало значне збільшення міцності бетону як на стиск, так і на розтяг. З’явились різні види бетонних сумішей, придатних для найрізноманітніших робіт, починаючи від будівельних і закінчуючи медициною.
Досліджено історичний шлях виникнення бетону, від найдавніших часів до сьогодення. Описано складові та мінералогічні добавки, які входили до бетонної суміші в різні періоди, й те, які фізичні характеристики мав бетон при затвердінні. Розглянуто вплив бетону на проєктування споруд та їхню архітектуру, конструктивне вирішення тощо.
Прогресивним проривом стала поява залізобетону наприкінці ХІХ ст., що цілковито змінила принципи спорудження та підходи до конструювання будівель і споруд, піднявши їх на значно вищий рівень. Почали споруджувати будівлі та споруди із великими пролітністю, висотою та віконними прорізами.
Посилання
Camões A., Ferreira R.M. Technological Evolution of Concrete: From Ancient Times to Ultra High Performance Concrete. Structures and Architecture – Cruz (Ed.). 2010. Taylor & Francis Group, London. URL: https://repositorium.sdum.uminho.pt/bitstream/1822/17654/1/ICSA2010_AC%26RMF_final.pdf (Accessed April 12, 2024).
Doroshenko O. Yu., Doroshenko Yu. M. History of the development and use of cement concrete in construction. Project Management, Systems Analysis, and Logistics. Technical Series. 2010. Issue 7. P. 99–102. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Upsal_2010_7_22 (Accessed April 14, 2024).
History of the application of chemical additives to concrete. URL: http://www.m-techgroup.com.ua/istoriya-zastosuvannya-himichnyh-dobavok-do-betonu/ (Accessed April 20, 2024).
Pozzolan. URL: https://geodictionary. com.ua/node/3779 (Accessed April 17, 2024).
The History of Concrete_tcm77-1305920 (washington.edu). URL: https://pita.ess.washington.edu/tswanson/ wp-content/uploads/sites/9/2018/10/The-History-of-Concrete.pdf. – Title from the title screen (Accessed April 12, 2024).
Who, when, and where invented concrete (history of invention) URL: https://1beton.in.ua/vyrobnytstvo/53-khto-koli-i-de-vinajshov-beton.html (Accessed April 22, 2024).